RSS Feed

مرد نمکی

2009/12/24 irantreasure

موزه ایران (ملی) – مرد نمکی در زمستان سال 1372 ، درروستای “حمزه لو” در زنجان، توسط معدن کاران نمک به طور کاملآ اتفاقی کشف شد .

با استفاده از باستان روش سالیابی کربن 14، متوجّه شدند که مرد نمکی متعلّق به 1700 سال پیش است و با توجه به لباس و گوشواره ی طلایی ای که به گوش چپ دارد، نمیتوانسته یک مرد عادّی باشد.

آزمایشات دی ان ای نشان داد که سن مرد نمکی هنگام مرگ حدود ۳۷ سال و قد وی حدود ۱۷۵سانتیمتر بوده‌است. گروه خون مرد نمکی ، با آزمایشات انجام شده بر روی سلول‌های موی سر ، بی مثبت مشخص شد.با آزمایش سی تی اسکن و رادیولوژی ، مشخص شد که مرد نمکی دراثر سقوط ناگهانی درون یکی از گودالهای معدن نمک و وارد شدن ضربه بسیار شدید به ناحیه راست جمجمه و صورت از بین رفته‌است.سر و پای چپ او در موزه ایران باستان تهران قابل بازدید است.


Bir Yanıt

 1. دکتر رضا diyor ki:

  یه سوال دارم.مگه نمیگین گوشواره به گوش این مرد هست،آخه بعد از این همه مدت گوش این مرد تجزیه میشه.گوشواره چگونه میتونه هنوز روی گوشش باشه.

  پاسخ:
  از شما بعیده آقای دکتر!!
  وقتی این جسد حدود 1600 سال در داخل نمک مدفون بوده ، خوب نمک سود شده در حال حاضر هم در ظرفی که خلاء ساز است نگهداری میشود تا تجزیه نشود.
  برای درک بهتره قضیه، بهتره تشریف ببرید به بازار ماهی فروشان و یک ماهی دودی (شور) بخرید تا متوجه بشوید که این خدا بیامرز چگونه تاکنون سالم مانده است.

Sorry, the comments are closed at this time.